Kod Dünyam

Başlangıç

Kod Dünyasına ilk gidişim çok heyecan vericiydi. Günümüz dünyasında mars’a yolculuk gibi bir şeydi. İlk anılarım Half-Life’ın beta sürümüne tekabül ediyor. Microsoft’tan bir grup yazılımcı ayrılmış, Valve diye bir şirket kurulmuş ve orada 3D grafik çalışmalarını sürdürecekleri bir simülasyon geliştirmeye başlamışlar. Senaryosu gereği Hollywood’un kanca atma potansiyeli çok yüksek, daha önce bilgisayar dünyasında hiç yapılmamış bir şey yapmaya hazırlanmışlar.

Dr. Gordon Freeman ile olan tanışıklığım sayesinde dijital dünya benim için bir araç olmaktan çıktı ve amaç olma yoluna girdi. Hobi olarak başladığım bir işi profesyonel anlamda ilerletmemin temelinde yatan şey sanırım hobi haline dönüşürken hissettiğim tatlı tecrübelerdi 🙂

İlk Soru

Half-Life’ı solo oynamaktan sıkıldıktan sonra, güç bela topladığımız zayıf bir bilgisayarla beraber cross bağlantı oluşturarak kendi local network’ümüzü kurup abi-kardeş sabahlara kadar oynadığımız günleri hatırlıyorum. Bir gün Half-Life yapabilir miyim? diye soralı sanırım 17-18 yıl olmuş.

Maceranın başladığı yer

Dial-up, 56k modem bağlantıların cep yakıcı fiyatlarından sonra ülkemize DSL bağlantının gelmesi, free-hosting sunucularında free-domain olarak oluşturduğum html 1.0 sayfaları yayınlamam ile marsa ilk adımımı atmıştım. O gün deneyimlediğim haz, hayatımın her anında içimde hissettiğim, her yeni teknoloji ve projede içimden yükselmeye devam eden bir haz. Bu işi profesyonel anlamda yapmaya karar vermemin en büyük sebebi.

İşte kod dünyamın hikayesi böyleydi. Bu başlık altında sizlere kod dünyamdan anlatacağım eğlenceli ve acımasız gerçekli deneyimlerimi, elimin altında durması gerekenleri ve nadir bulunan uyuz çözümleri paylaşacağım. Kendime de hazır arşiv oluşturmuş olurum 🙂

Kod Dünyama hoşgeldiniz.

A.I.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*