Amaç

 

Günümüz dünyasında bilgi teknolojileri alanında ülkemizi temsil edebilecek, öncekilerden devraldığımız bayrağımızı bizden devralıp, daha ileriye götürebilecek gençlere...

İsimlerini ezbere bildiğiniz girişimcilerin hayatlarına sahip değilsiniz. Microsoft'un kurucusu Bill Gates, okulda bilgisayarla tanışan ilk öğrencilerden. Okuduğu okula bilgisayarı alan kendi annesi-babası. Yarıda bıraktığı okulu hangimiz kazanabiliriz?

Steve Jobs 70'lerde yükselen bilgisayar ve hippi dünyasını birleştirmiş. Üniversite'de sadece kaligrafi derslerine katılmış ve okulunu bırakmış. Hangimiz bunu yapabiliriz ve sonunda okulu bırakabiliriz?

Onların dünyasından garaj hikayeleri duyabilirsiniz. Soru şu; mahallenizde kaç tane 150$'a kiralanan garaj bulunuyor? Kaç kişi (olsaydı) bu garajları kiralayabilirdi?

Başarmak için çok çalışmaya ihtiyacımız var. Su uyur, düşman uyumaz derler. Uzun uykularla geçirecek kadar vaktiniz var mı?

Bir film izlemek yerine o filmi çekmeyi deneyin. Hayal ettiğiniz senaryoları canlandırmaya çalışın. Çok beğendiğiniz bir fotoğrafı incelemeyi bırakıp artık o fotoğrafı çekin. Dünyanın diğer ucunda neler olup bittiğini öğrenmek için uçak bileti alın. Her yıl eskimeyen telefonunuzu değiştirmek yerine o para ile dünyayı gezin, keşfedin.

Bir video oyununda günlerinizi geçirmekten vazgeçin. Çünkü üreticiler ile tüketiciler bu şekilde birbirinden ayrılır. Size tüketmeniz için sunulanlardan sıyrılıp üretmeye başlayın.

Oynadığınız oyunlarda onu üretenlerin zekası kadar, hayal gücü kadar, yapabildiği kadar görüyorsunuz. Bu sınırları aşmak için daha çok çalışmalıyız.

Birileri sürekli imkansızlıktan bahsedecektir. Yaptıklarınızı eleştirecektir. Yapmaktan çekinmeyin. Bir şey daha önce gerçekleştirilmediği için, imkansız değildir. Sadece henüz başaracak kadar denenmemiştir.

Size nasıl olmanız gerektiğini söyleyen, bunu yaşatan, aynı tip giydirip, aynı imaja büründüren, aynı kıyafetlerle, aynı aksesuarlarla, aynı filmleri ve aynı dizileri izleyen bir toplumun parçasına dönüştürüyorlar. Bundan sıyrılmak için üretmelisiniz. Aksi takdirde tüketim toplumu önce aklınızı sonra kalbinizi ve en sonunda ruhunuzu tüketecektir.

 

İşte bu yazıyı okuma sebebiniz: üretme arzunuz.
Çok geç olmadan harekete geçin. Bir şeyleri ertelemekten vazgeçin.
Çünkü şuan yapmadığınız şeyler için başka bir fırsatınız olmayabilir.

 

Benim sizlere bu sayfadan aktaracaklarım bireysel tecrübelerimin ötesine geçmeyecektir. Profesyonel uğraşım olan yazılım geliştirme üzerine çeşitli teknik makale, pratik yöntem ve hata çözümü ile ilgili bilgileri kapsayan yazılar ve içimden geldiği şekliyle, tüm samimiyetiyle kaleme alacağım eleştri-inceleme-analiz ve gezi yazılarım bu sitenin varoluş amacıdır.

 

Gençliğe Hitabe
 

bir gençlik, bir gençlik, bir gençlik...

"zaman bendedir ve mekân bana emanettir! " şuurunda bir gençlik...

..."kim var! " diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert "ben varım! " cevabını verici, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur! " duygusuna sahip bir dava ahlâkını pırıldatıcı bir gençlik...


Üstad Necip Fazıl Kısakürek

 

 • Üç Dil
 • ...
 • En azından üç dil bileceksin
 • En azından üç dilde küfür edebileceksin
 • En azından üç dil
 • Çünkü sen ne tarih ne coğrafya
 • Ne şu ne busun
 • Oğlum Mernuş
 • Sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun.
 •  
 • Bedri Rahmi Eyüboğlu