Efsanemiz geri döndü: Age of Mythology Extended Edition

1990’lı yıllarda 3D destekli oyunların yükselişi ile birlikte, önceleri Valve ürünü Half-Life ile başlayan maceramız Microsoft Studios tarafından geliştirilen Age of Empires serisi ile kesiştiği günden bu yana, Baba ve 2 oğulun titanlara karşı mücadelesi hiç soluk kesmeden ilerledi.

AOE1, AOE2, AOE2:C gibi seriyi bize sevdiren oyunlara bir yenisi o zamanlar eklenmişti. Onun kısaltması bile diğerlerinden farklıydı. Age of Mythology. Loki, Odin ve Thor ile tanıştığım yıllardı 🙂 Poseidon’un özel güçleri beni cezbediyor olsa da, Norse tanrılarının kullanışlı özellikleri ve Norse işçilerinin, bilhassa oduncu ve altıncılarının müthiş hızlı olması, bizim için Norse karakterlerini tercih etmek için yeterliydi.

Sonrası yıllar boyu ara ara oynama fırsatı bulduğumuz AOE klasiğinin yeni oyunu çıktı. Age of Empires 3. Diğer oyunlara nazaran daha farklı konseptlere sahip olan bu yeni oyun, nitelik bakımından geliştirilmiş olsa da, AOM’nin verdiği keyif ile karşılaştırıldığında sınıfta kalıyordu. Geçenlerde Age of Empires 4’ün geleceğine dair haberler aldık. Bekleyelim mi beklemeyelim mi derken radikal ve hızlı bir karar ile AOM’yi tekrar gündeme getirdik.

48 yaşından sonra Steam’e üye olan babam var

Öğrendik ki AOM için 2014 yılında yeni yaptıkları oyun motorunu devreye sokarak Extended Edition isminde bir sürüm çıkartmışlar. Sürüm kaba hatlarıyla; geliştirilmiş render sayesinde su detaylarını, ev ve kaplama detaylarını arttırmış, toplu aydınlanma efektlerini, güneş efektlerini ve savaş efektlerini güncellemiş.

Steam workshop desteği gelmiş, online video takip sistemlerine doğrudan entegrasyon sağlanmış. Aslında saymak isteyip sayamadığım onlarca iyileştirme de işin bonusu oldu. Netice itibariyle 48 yaşından sonra Steam’e üye olan babam var. Maceralarımız kaldığı yerden devam ediyor. Age of Empires 4 gelene dek, AOM:E ile yolumuza devam ediyoruz.

Dipnot: Mısırlıların ortak özelliği hepsinin mısırlı olmasıdır 😛 (Egyptian’lara gelsin)

Age of Mythology: Extended Edition kurulumu

Save

You may also like...

1 Response

 1. Arthur Baker says:

  Best cheats I’ve ever seen in this game! Add me in steam: arthur4baker

  O CANADA
  TROJAN HORSE FOR SALE
  JUNK FOOD NIGHT
  ATM OF EREBUS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *