kötü*lere kötülük yapan iyiler

Konunun çıkış noktasına fazla değinmeyeceğim. Bunu şu kısa dünyanın her kısa anında yaşayabilirsiniz. Eminim ki başlıktan çıkartılan anlamlar herkesin kendi aleminde, dünyasında yer edinen bazı tecrübe ve gördükleriyle mümkündür. Konuyu ele alırsak; bir müslümana göre yanlış, yasak ve kötü* olarak nitelendirilebilecek türden yaşam felsefesine sahip birisine, Yaratıcı’nın, dini İslam ile, insanlara yapmasını söylediği şeyleri yapmayanların, müslümanlığı savunmak adına, ağıza alınmayacak söz ve söylemlerde bulunmasından dolayı, onlar adına utanıyorum.

Yaptıkları şeyin, onların açısından, kötü* birisini iyi bir yöne götürme gayesi taşımadığı aşikâr. İşin asıl kötüsü ise, sözde savunduklarını söyledikleri topluluklara, otoriteye yada değerlere zarar veriyor olmalarıdır. Oysa zulüm bizdense ben bizden değilim diyen Rachel, içimizdeki kötülerin içlerindeki nefret fırtınalarına işaret ediyordu. Bir diğer mesele kötü birisine kötülük ederek nasıl iyi kaldıklarını düşünebiliyorlar, bunu anlamıyorum, günah çıkarmalarını da. Aklımdan geçen daha fazlası olsa da yazmıyorum zira devam edersem onlardan bir farkım kalmayabilir.

Obi Wan Kenobi’nin dediği gibi Nefrete boyun eğme. O seni karanlığa götürür.

Ben çocukken ailem “her ne olursa olsun doğrudan şaşma” derdi. Buradaki doğru sadece “yalandan uzak ol” değildi. İyi ve doğru olmayan her şey kötü ve yanlış demekti. Kalp kırmak hiçbir zaman işe yaramaz. Hele böyle iki günlük gelip geçici bir evrende gerçekten yapmak istediğiniz şey bu mu? Bir şeyler bırakmak, üretmek, geliştirmek yerine belki bir daha kötülük yapma şansınızın olmayacağı, öleceğiniz yada hedefinizin öleceği bir dünyada kötülük yapmak?

İnsanın beslendiği kaynaklar önemlidir. Her nasıl hangi gıda ile beslendiyseniz ona dönüşüyorsunuz, ruhunuz, kalbiniz ve fikirleriniz de nereden beslenirse ona dönüşür.

Bu yüzden dikkat edin. Her şeye. Bazen göremedikleriniz çok yakınınızda, bazen küçücük detaylarda saklı olabilir. Son olarak; ölmeyecek gibi yaşamaktan vazgeçin. Hayatı geçemezsiniz. Onunda sizinle bir yarışı yok. Süreniz dolmadan iyi şeyler biriktirin, iyi anılmak için uğraşın. Arkanızdan ağlayacak kişiler biriktirin. Hadi, koşun!

 


*kötü: 1. izafiyet, yanılgı, algı ve beşeri değerlerle verilen yafta 2. iyi olmayanın iyileri hazmetmemesi 3. kıskançlık ve çirkeflik.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *