Kurban Bayramına dair

İnsanların ibadetlere karşı bakış açısı, aslında niyetlerini de ortaya çıkartıyor. İnsanların 1 yıl önceden tatil için bütçe ve rezervasyon çalışmalarını tamamlayıp, ihtiyaç dışı, aşırı lüks harcamaları için haddinden fazla bütçe ayırmalarından sonra bu ibadetten nasiplenemiyor olmalarına üzülüyorum. Kurban için konuşmak gerekirse; maddi bir ibadet olmasından dolayı durumu yerinde olanlar için geçerli bir ibadettir ve Kurban bayramı asla bir et bayramı, bir katliam, ya da şeker bayramı değildir.

Peki ne katkısı olur? Yada ne düşünmek gerekir?

Her yıl bugünü bekleyen insanları unutmamanız gerekir. Fanileri üzmemeniz anlamına gelir. Gerisi bir şekilde çözülür.

Siz hiç müslüman seri katil duydunuz mu?

Duyamazsınız çünkü Kurban Bayramı, insanın (homo sapiens), yani düşünen hayvanın, bilinçaltında yatan kan akıtma güdüsünü ortadan kaldırıyor.

Yaratılışta her varlık, kendi varlığını sürdürmeye, geliştirmeye ve yaşatmaya meyillidir. Her türlü tehditleri yoketmeye çalışır. Seri katil meselesi bambaşka bir sosyolojik olay ancak işin özünde kendini korumak, yaşamı sürdürmek ve tehdit oluşturduğunu düşündüğü şeyler yatıyordur. Siz hiç birilerinin başka kişiler için market alışverişine düzenli olarak gittiğini gördünüz mü? Hz. Allah burada bizleri birer elçi olarak tayin ediyor. Muhteşem bir networking oluşuyor. Temsil makamına binaen, o içinizde hissedeceğiniz huzur sizinle olsun! İyi bayramlar. Akrabalarınızdan önce ziyaret etmenizi bekleyenleri ziyaret ediniz. Her arife günü mezarlık ziyaretinizi de ihmal etmeyin.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *